Nesnáším svoje nohy! Ideál krásy a děti

KAZÍTE DĚTEM POHLED NA JEJICH TĚLO?

Na štědrý den jsem dostala od babičky halenku.

Samozřejmě jsem si ji hned vyzkoušela a nejen z úst manžela se ozvalo:

„Ty jsi tak krásná. Tobě to tak sluší!“

Kdybych to spočítala, zaznělo to už snad tisíckrát z úst mých dětí.  Vždycky jsem se usmála, odkud ty děti vědí, co my ženy občas potřebujeme slyšet. Vědí přesně, jak nám udělat lepší den, když právě hubneme a snažíme se napasovat do sukně, která už velikostí ani náhodou neodpovídá našemu zadku.

Přestože vím, že je „láska mocná čarodějka“ a dokáže zkreslit vnímání i těch našich dětí, po takové pochvale na to nemyslím. Užívám si pocit, že někdo mě ještě i jako mámu s kruhy pod očima, bledou pletí a pár kily navíc, přece jen vidí jako nejkrásnější na světě.

Děti světem nezkažené, čisté, Vám bez otálení řeknou, jak to vidí jejich srdce.

Slyšeli jste z úst svých dětí, že jejich paní učitelka je nejkrásnější na světě? A vy ji vnímáte jako buclatou ženu v nemožně obtaženém tričku s rozervanými riflemi?

Kdo ničí pohled dětí na sebe a své okolí?

Jsme to opravdu i my, dospělí doma, kdo nakonec pohled dětí na to, co je krásné, dokonalé, přirozeně hezké … možná nechtěně, zcela hloupě, změní. Deformujeme jej na něco, co přivádí děti během dospívání a dospělosti pouze k trápení. V sobě máme obrazy dokonalosti.  Koho stavíme na vrchol krásy? Jsou to obrazy těl, které často nejsou ani reálné a před zveřejněním v časopisech procházejí úpravami Photoshopem. Je pravda, že ve srovnání s nimi je tlustá a ošklivá téměř každá žena.

Kdo říká to srovnání nahlas? Děti? Nebo to slyší od nás dospělých?

Představte si, že svůj názor na vzhled svůj nebo učitelky řeknete nahlas. Jak to přijmou, když máma a paní učitelka jsou ty nejkrásnější? Co kdyby nám naše děti neřekly upřímně to, co si myslí? Pravděpodobně bychom si své vyhraněné názory ani neuvědomily. Obyčejné, bezvýznamné, opakované tvrzení, které se stává pravdou. „Ta žena je baculatá.“ No, v očích koho? Dnes jen v mých, ale zítra možná v očích mé dcery. Mám právo stavět jí takové limity do života? Která konfekční velikost je ta správná a IN? Kdo tu velikost určí? JÁ? DCERA? SYN? Společnost?

Hrůzostrašné zjištění vědců

Vědci se zaměřili na to, jak se děti dívají na své tělo.

Přichází zjištění, které mnou otřáslo.

Děti se začínají strachovat o svůj zevnějšek dříve, než bychom si mohli myslet. Podle průzkumu z roku 2015, který realizovala skupina Common Sense Media, začínají dětské obavy o vlastní vzhled již v 5 letech.

Výsledky také říkají, že více než polovina dívek a jedna třetina chlapců ve věku 6 – 8 let si myslí, že jejich ideální váha by měla být nižší, než je jejich aktuální. Do věku 7 let dokonce jedno ze čtyř dětí vyzkouší dietu.

Jak je možné, že se již 5-leté děti necítí ve své kůži dobře?

Matky, které nemají rády své tělo, to předávají dál… Pokud nemáte ráda své tělo Vy sama, nebude ho mít ráda ani Vaše dcera nebo syn…

Nemám ráda své tělo = nebudeš ho mít rád/a ani ty.

To je jasný závěr výzkumu.

My, ženy, jsme na svůj vzhled kritičtější než muži. Více se trápíme. Více se odsuzujeme. 

Tatínkové to mají s vnímáním svého těla daleko jednodušší. Množství vtipů na téma mužské krásy je nepřeberné. Tento vtipný obrázek to vystihuje skvěle.

jak-se-vidi-muz-jak-se-vidi-zena

Najdeme si na sobě něco, co nemáme rády a občas si na to postěžujeme. Nikdo o tom neví.

„Proč jsem musela zdědit tlustá stehna?“  „Proč mám pihy?“

„Ach proč mám takový velký zadek.“  „Ten můj velký a křivý nos!“

 „Proč mám malá prsa?“

A takto bychom mohli pokračovat donekonečna. Každý si na sobě dokáže najít co nemá rád.

Zpráva Common Sense Media však zjistila cosi velmi důležité: To, jak mluvíme o svém těle, může negativně ovlivnit i naše děti.

Zpráva uvádí, že děti ve věku 5 – 8 let, které si mysleli, že jejich mámy jsou nešťastné kvůli svému zevnějšku, byly se svým vzezřením stejně nespokojené.

S rozvojem vnímání sebe sama a pocitem hodnoty pracujeme s dětmi na táborech a akcích, které pořádáme. Jsou zaměřené na sebereflexi a nalezení vlastních hodnot, dovedností a také vnímání vrstevníků i dospělých kolem sebe. Více informací najdete zde.

Zpět k výzkumu ….

Toto téma dojemně zachytilo i virální video pod názvem „Dědictví.“ Ptali se v něm o samotě matek, jaký mají pocit ze svého těla. Následně položili nezávisle stejnou otázku jejich dcerám. Když matky sledovaly ze záznamu odpovědi svých dcer, šokovalo je, že jejich dcery popisovaly stejné problémy na svém těle jako jejich matky.

POZOR!

Pokud, podle odborníků, děti ovlivňujeme při vytváření negativního obrazu o svém těle, může to vést k vytvoření vážných psychických poruch spojených s příjmem potravy, nízkým sebevědomím nebo depresemi.

Jak dětem nepokazit vnímání těla?

Pediatrička a autorka knihy The Care and Keeping Cara Natterson přinesla několik zajímavých tipů, jak mluvit s dětmi o zevnějšku.

Jak by tedy mohly rodiče v tomto směru s dětmi komunikovat?

1. Odpovídejte na otázky otázkami

2. Poslouchejte

3. Přemýšlejte

4. Zvažujte co odpovíte

Natterson doporučuje, abychom na otázku dítěte reagovali otázkou, která odkryje jeho pocity. „Proč se na to ptáš?“ Je podle ní nejlepší začátek háklivé konverzace, protože povede k tomu, odkud pochází znepokojení dítěte.

Pokud chceme pomoci dostat se přes zmatečné emoce spojené s dětským vzezřením, měli bychom být podle ní lepšími posluchači než těmi, kteří dávají okamžité odpovědi a konverzaci zastaví hned v jejím počátku. Zkrátka: Pozor na slova.

Doporučení odborníků:

Diskusím s dětmi o tom, kdo je tlustý a vyjádření typu:

„Nejez tolik sladkostí, budeš tlustá/ý,“ bychom se měli absolutně vyhýbat.

Zaměřit se máme na zdůrazňování zdravého životního stylu, ne váhy. Zároveň máme zdůraznit, že si máme vážit člověka jakékoliv postavy, resp.vzezření.

Video má jen slovenské titulky. Pokud se vám nezobrazují slovenské titulky, stiskněte v dolní části videa ikonu CC.

Slova – slova – vím, že si můžete říci: „Vždyť jsou to jen slova“, ale věřte, není tomu tak. Ta slova nás utváří a vše, co řekneme, naše děti nasávají.

Ze své praxe, kdy pracuji s dětmi na rozvoji jejich osobnosti, vím, že si některé vzorce děti přebírají a používají je automaticky ve svém chování – jednání. Pohled dítěte na sebe sama, vnímání vlastních dovedností a sebereflexi dokážeme v dětech popořit a navodit pomocí růných aktivit. Pro děti v tomto duchu organizujeme tábory a akce, o kterých se dozvíte pod tímto odkazem.

Pokud cítíte, že byste uvítali změnu některých přístupů k dětem nebo nevíte, jak s Vašim kulíškem dále, tak se na mě neváhejte obrátit. Ráda Vám pomohu najít rovnováhu. Jsem na e-mailu poradna@activebrain.cz

Těším se na Vás Lída

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Ludmila Leinweberová

Mozek, procesy učení, start pozornosti, stres a práce s ním mne nesmírně baví a naplňují. Moje láska poznávání lidského mozku prostupuje mými dny. Mým přáním je, aby si rodiče, pedagogové i my sami v sobě uvědomili, jakou jedinečnou možnost máme. Rozvíjet se a chápat, radovat se s vděčností na rtech a být si vědomi, že těmito drobnostmi se utváří a rozvíjí náš mozek. Jsem spoluautorkou projektu Abeceda prvňáka, Praktická pedagogika a Mozkohrátky. Publikovala jsem eBooky o mozku a relaxaci. Vytvářím tréninkové programy rozvoje mozku a seberozvoje pro děti a dospělé.

Komentáře

 1. Komentář čeká na schválení.

  Uk y a eu un contre temps pour moi cette année mais j’espère vraiment pouvoir faire partie du prochain. Bravo à tous pour cette organisation titanesque. Bisous

 2. Komentář čeká na schválení.

  Ico, Bernie Ecclestone fez algum contrato com São Pedro? Só tenho receio de que já em Barcelona as coisas fiquem menos interessantes.Pergunta: Você, sentindo o ambiente, espera mesmo uma reação do Schumacher?

 3. Komentář čeká na schválení.

  AARGH! Blogger just ate my last comment and I HATE repeating myself!In short: Facebook is too much like hard work so I’m happier blogging.Yeah, I know, hard to tell from this comment LOL!

 4. Komentář čeká na schválení.

  This site is like a classroom, except I don’t hate it. lol

 5. Komentář čeká na schválení.

  This is not just about the Arab world. Egyptians have shown ALL of us that we have more power than we can imagine…They deserve even more credit for persisting even when the rest of us were losing faith. As Ahmed Moor reassured us, they weren’t giving up.Amazing. Bloody amazing!

 6. Komentář čeká na schválení.

  first lesson is to stop using the word toned and use the word defined, then do your research you will find you wont stunt your growth and can start working out whenever you like, dont let anyone tell you different its oyur body and your life and the earlier you start the better for your health and you will be glad you did in the future.all i would advise is you do it right, if you are doig more than 12 reps your not building muscle.

 7. Komentář čeká na schválení.

  You are so awesome for helping me solve this mystery.

 8. Komentář čeká na schválení.

  Thanks for introducing a little rationality into this debate.

 9. Komentář čeká na schválení.

  IMHO you’ve got the right answer!

 10. Komentář čeká na schválení.

  Stellar work there everyone. I’ll keep on reading.

 11. Komentář čeká na schválení.

  Bad games are no longer a cautionary tale thanks to the crack marketing publishers tend to do these days. Activision, EA, 2K and a few others can sell you a polished turd after they take you on a b.s. video boat ride about how they made it, what features it will have that other turds do not, and how it will revolutionize the turd genre.

 12. Komentář čeká na schválení.

  No, komentáře jsou různé. Já za sebe bych řekl, že ten, kdo vypouští ze svého dolního otvoru takové "nápady", by zasloužil, aby mu do toho otvoru už konečně někdo zašrouboval šroub s pořádně hrubým a ostrým závitem. Nejlépe samořezným. Politika je plná sraček, včetné ministerstva školství, žáci jsou ve sračkách, učitelé jsou ve sračkách, rodiče jsou ve sračkách a tady si někdo bude mastit prkenici pšoukáním nesmyslů o etice?

 13. Komentář čeká na schválení.

  What a joy to find such clear thinking. Thanks for posting!

 14. Komentář čeká na schválení.

  Lo siento pero discrepo totalmente, Sr. Trallero. La Constitución nos dio el marco jurídico democrático y ha funcionado razonablemente. Renegar del proceso de transición para situarnos de nuevo más de 30 años atrás me parece un atraso y de una tremenda frivolidad. Ese proceso costó lo suyo y fue fruto del consenso. No se puede echar todo por la borda así como así.

 15. Komentář čeká na schválení.

  Knocked my socks off with knowledge!

 16. Komentář čeká na schválení.

  It’s posts like this that make surfing so much pleasure

 17. Komentář čeká na schválení.

  We24Support Touch team will scan your computer and run all the possible operations for the best performance of your computer. They will install/remove needed software and optimize your PC to ensure that it works at the speed that it deserves.

 18. Komentář čeká na schválení.

  I’m still learning from you, while I’m making my way to the top as well. I absolutely liked reading everything that is written on your website Save 10% at Big Peach Running Co. » Ruben Rodriguez Keep the information coming. I loved it!

 19. Komentář čeká na schválení.

  Hey there! I know this is somewhat off-topic however I needed to ask.
  Does operating a well-established blog such as yours take a massive
  amount work? I am completely new to operating a blog but I do write in my journal daily.
  I’d like to start a blog so I can easily share my experience and feelings online.
  Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 20. Komentář čeká na schválení.

  That’s an inventive answer to an interesting question

 21. Komentář čeká na schválení.

  What’s a decent broker which is not a seedy bucket shop but still not to high priced?I want something that I can start off with with around $500 or so just so I can learn the ropes and make my little trades. I’ve read warnings about certain brokers which are unregulated bucket shops and aren’t insured properly either. But are there any decent brokers which don’t charge terribly high fees but still are decent?

 22. Komentář čeká na schválení.

  That’s not just the best answer. It’s the bestest answer!

 23. Komentář čeká na schválení.

  Taking the overview, this post is first class

 24. Komentář čeká na schválení.

  saya ambil poin 3-4, plus kalau mau masuk banyak penjaganya sehingga sulit.Akhirnya hanya awe-awe dari halaman saja.Trus nyengklak sepeda, nggeblas cari yang lain Salam sayang mbak. .-= Abdul Cholik´s selesai [nulis] ..Is she a pretty woman ? =-.Siapa yang kurang kerjaan ngejagain blog, PakDhe?

 25. Komentář čeká na schválení.

  That’s a creative answer to a difficult question

 26. Komentář čeká na schválení.

  Its good as your other content : D, thankyou for putting up. “It takes less time to do things right than to explain why you did it wrong.” by Henry Wadsworth Longfellow.

 27. Komentář čeká na schválení.

  Alright alright alright that’s exactly what I needed!

 28. Komentář čeká na schválení.

  I really needed to find this info, thank God!

 29. Komentář čeká na schválení.

  diese woche??? du kommst diese woche? neeee… doch nicht nach paris, oder? in der e-mail steht doch der 25. oktober??!!! das steht doch in der email!nee…. das steht da nicht… na sowas o.Oich glaub’, ich muss ein bisschen “umplanen” jetzt…

 30. Komentář čeká na schválení.

  great info! i’ve added this video to my internet marketing (im) playlistbtw, to those who want to earn the easy way, try what i did , click and earn… 5 sites have already paid me, click on my website in my youtube channel

 31. Komentář čeká na schválení.

  No way!!! I had no idea Raul was playing – I was his stylist for years, but we lost touch after I had kids. My book is chock full of his gorgeous pix, however. Thanks for the info! L.A. Stylist Mom´s last blog ..

 32. Komentář čeká na schválení.

  Well, at least they acknowledged the existence of YouTube members outside of the US this time around.Also, I thought that the MPAA's R rating was like the ESRB's Mature rating – you need to be 17 or older to legally play a Mature-rated game (or in this case, you need to be 17 or older to legally watch this film)

 33. Komentář čeká na schválení.

  Really trustworthy blog. Please keep updating with great posts like this one. I have booked marked your site and am about to email it to a few friends of mine that I know would enjoy reading..

 34. Komentář čeká na schválení.

  Yes, you can do test transaction with sandbox mood. “emails are not being sent”- there could be many reasons for that. You might need to make a test transaction with debug enabled to see what’s causing this issue. Just post your issue on tipsandtricks-hq forum. I believe they will take care of it. They have good support.Cheers

 35. Komentář čeká na schválení.

  You’ve captured this perfectly. Thanks for taking the time!

 36. Komentář čeká na schválení.

  I am interested in joining an am signed up for the Aramco half marathon. I have run a 10k as recently as last week and wonder if an 8 mile run is too much for me this coming weekend? Also, what time will the 8 mile run begin this weekend?

 37. Komentář čeká na schválení.

  You have more useful info than the British had colonies pre-WWII.

 38. Komentář čeká na schválení.

  I never thought I would find such an everyday topic so enthralling!

 39. Komentář čeká na schválení.

  That’s a smart answer to a difficult question.

 40. Komentář čeká na schválení.

  Your article perfectly shows what I needed to know, thanks!

 41. erie car napsal:
  Komentář čeká na schválení.

  This „free sharing“ of information seems too good to be true. Like communism.

 42. Komentář čeká na schválení.

  Hi there, I found your website by way of Google at the same time as searching for a related matter, your web site got here up, it looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 43. Komentář čeká na schválení.

  स्वामी निगमानंद के बलिदान के बाद लोगों का ध्यान फिर से गंगा पर गया है वरना कहाँ फुर्सत है हमें… बढ़िया आलेख… बहुत दिनों बाद आपकी कोई गंभीर रचना पढ़ी… अच्छा लगा…

 44. Komentář čeká na schválení.

  Now I’m like, well duh! Truly thankful for your help.

 45. Komentář čeká na schválení.

  I will be putting this dazzling insight to good use in no time.

 46. Komentář čeká na schválení.

  So when are you brinning back the categories? I can't find any real videos easily anymore, not only that the stick figures are still on the godamn front page in the usless currently being watched bar.

 47. Komentář čeká na schválení.

  Thanks for spending time on the computer (writing) so others don’t have to.

 48. Komentář čeká na schválení.

  Way to use the internet to help people solve problems!

 49. Komentář čeká na schválení.

  Shoot, who would have thought that it was that easy?

 50. uia insurance napsal:
  Komentář čeká na schválení.

  This is the perfect way to break down this information.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *