Mozek a zpívání

Zpíváte a pobrukujete si s dětmi?

Co vše přinese dětem písnička?

U nás doma je pořád veselo. Vidím, že zpěv naše děti spojuje. Jeden začne zpívat a druhý se rychle přidává. Děti hrají na klavír a flétnu a tak po nich často sahají a hned k tomu dotváří hudební doprovod. Syn si přeje od ježíška pořádná sluchátka … proč asi? Bez hudby a písniček různých žánrů nedokáže vydržet ani jeden den.

Je taky skělé, když z práce přijdu dříve než děti, protože si mohu užít příchodu mé dcery domů. Vím okamžitě, kdy se obevila za dveřmi, protože nejdříve slyším její zpěv a terpve potom šramocení klíčů v zámku 🙂 .. je to úžasné!

Pro mozek je zpěv velmi přínosný, je to pro něj skvělá potrava. V mozku se aktivují centra zodpovědná za rovzoj naší osobnosti, která se nachází v tzv. fronátlním laloku. Když děti pozpěvují, tak intenzivně procvičují část mozku, která jim umožňuje vcítění se do jiných lidí, propojení se s jinými lidmi a učí je brát ohledy na druhé. A tím se dostávají také  ke korekci svého chování.

Zpěv nás naplňuje štěstím. Při zpívání totiž dochází v mozku k vyplavování hormonu oxytocinu – hormonu lásky. Pozitivní pocity umožňují paměti vybavovat si text písně i melodii. Při zpěvu zažíváme uvolnění a relaxaci a tím efektivně odbouráváme stres.

Co více si do vánočního času přát?

Broukejte, zpívejte, rytmizujte, veselte se a zpívejte. Otevřete zpěvník a jděte na to. Pokud se text a melodie nedaří najít, tak se můžete podívat na akordy a texty ZDE.

Tralalá, tralalá, to psaní jsem si užila 🙂 tralalá, tralalá…..

16-melodie-koledy-l

Zpěv léčí. Jestli potřebujete s čímkoliv pomoci a dodat Vašim dětem pohodu nejen ke zpívání, ale také k učení, tak jsme tu pro vás. Zavolat nebo napsat můžete kdykoliv na poradna@activebrain.cz nebo na tel. 735076569.

Mějte se vesele písničkově.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Milada Smutná

Umím nadchnout dítě k tomu, aby hledalo své dobré stránky a pouštělo se i do věcí, kterých se obává. Vedu děti a jejich rodiče k radosti ze vzdělávání. Vytvořím cestičku pro každé dítě tak, aby se rychle posunulo vpřed. Mojí srdeční záležitostí je grafomotorika a psaní a vše kolem. Připravila jsem pro vás projekt Abeceda prvňáka, on-line kurz Hravé psaní a mnoho dalších materiálů k radosti z učení.

Komentáře

 1. Komentář čeká na schválení.

  You know what, I’m very much inclined to agree.

 2. Komentář čeká na schválení.

  The expertise shines through. Thanks for taking the time to answer.

 3. Komentář čeká na schválení.

  Do you have more great articles like this one?

 4. Komentář čeká na schválení.

  Why does this have to be the ONLY reliable source? Oh well, gj!

 5. Komentář čeká na schválení.

  That kind of thinking shows you’re on top of your game

 6. Komentář čeká na schválení.

  With all these silly websites, such a great page keeps my internet hope alive.

 7. Komentář čeká na schválení.

  Got it! Thanks a lot again for helping me out!

 8. Komentář čeká na schválení.

  I never thought I would find such an everyday topic so enthralling!

 9. Komentář čeká na schválení.

  As Charlie Sheen says, this article is „WINNING!“

 10. Komentář čeká na schválení.

  Cosmin: Care e diferenta intre un student ce descarca ‘pr0n’ utilizand reteaua ROEDU si gazduirea site-urilor web needucationale intr-o retea pur necomerciala ?@Alexandru Ionut: Deasta sunt Romani prosti, haideti sa gazduim pornosaguri si manele pe roedu frate. Da-o dracu de educatie si cercetare

 11. Komentář čeká na schválení.

  Thought it wouldn’t to give it a shot. I was right.

 12. Komentář čeká na schválení.

  Such a deep answer! GD&RVVF

 13. Komentář čeká na schválení.

  thank you phil. really from the bottom of my heart.i hope everyone watches this incredibly powerful video. it truly gives you a sense of what is going on there. watching as people are being indiscriminately shot. they want freedom and they deserve it and there is no reason, no reason this should be happening in our world.

 14. njm auto napsal:
  Komentář čeká na schválení.

  CNN did it. If Democrats can’t face Foxnews for 16 months simply because they don’t like them, how the hell are they expected to face Terrorist supporting countries?

 15. Komentář čeká na schválení.

  Way to go on this essay, helped a ton.

 16. Komentář čeká na schválení.

  Well, here we are a mix of traditional and digital. I have relatives that don’t do technology, so for sure they get the traditional version. This year I’d say about 1/4 will be digital and 3/4 will be traditional. Eventually I could see going more and more digital although I must say I do enjoy receiving traditional greetings. And, I too save them…my poor kids will have to deal with that issue So, I’d say there is room for both.

 17. Komentář čeká na schválení.

  I’m shocked that I found this info so easily.

 18. Komentář čeká na schválení.

  Interesting, I read that doctors and veterinarians had the highest suicide rate of "professionals." Perhaps doctors just have more ready means to make an end of it.Do you think lawyers are more likely to seek treatment?

 19. Komentář čeká na schválení.

  1) Because it is the same phone but not as great as the Evo LTE2) There are many, many, many, millions of people on the Sprint network3) You are right only in that Sprint’s current 3G network is very slow in many areas (mine included).4) Has nothing to do with GSM.

 20. Komentář čeká na schválení.

  You’ve really impressed me with that answer!

 21. Komentář čeká na schválení.

  We get our healthcare coverage from my wife’s work through Barnabas system.She contributes $67 every two weeks.We can go to any Doctor or hospital it is covered.Her contribution is going up to $93 every 2 weeks starting next year.We can only go to Doctors affiliated with Barnabas and can only go to Barnabas Hospitals except in an emergency.The same coverage we have today will cost $135 every two weeks.Almost double of what we are paying today. HEALTH CARE COST IS THE PROBLEM.There is no reason to double our contribution.

 22. Komentář čeká na schválení.

  Wow I must confess you make some very trenchant points.

 23. Komentář čeká na schválení.

  I usually only shop online at places that offer free returns (like Amazon…and I am a regular), yet I’ve only returned anything twice. The few more times that I ended up not wanting what I ordered, I sold it on eBay or Craigslist, lol.

 24. Komentář čeká na schválení.

  Calling all cars, calling all cars, we’re ready to make a deal.

 25. Komentář čeká na schválení.

  Posts like this brighten up my day. Thanks for taking the time.

 26. Komentář čeká na schválení.

  I had recreated your chart at stockcharts.com and noticed the move into new extremes last night. I have to think this is meaningful, but my small hedges aren’t yielding much yet. It will be an interesting test. Complacency, by its nature, is harder to reverse than exhausting sellers at extreme levels of pessimism.

 27. Komentář čeká na schválení.

  Thanks guys, I just about lost it looking for this.

 28. Komentář čeká na schválení.

  You Sir/Madam are the enemy of confusion everywhere!

 29. Komentář čeká na schválení.

  You make things so clear. Thanks for taking the time!

 30. Komentář čeká na schválení.

  Keep these articles coming as they’ve opened many new doors for me.

 31. Komentář čeká na schválení.

  OPAL! Goodness, I'm so excited for OPAL. BOUNDLESS is an important one for me, too! All these books look completely amazing, but those two are at the top of my OMG list. ;)♥Jessica(:

 32. Komentář čeká na schválení.

  In the 50′s and 60′s, a home was a roof over the family’s head, and a place for the family to grow. Not sure when it changed to being the ‘most important investment of your life’ (and I know that’s arguable), but it’s definitely the mindset these days.

 33. Komentář čeká na schválení.

  It’s about time someone wrote about this.

 34. Komentář čeká na schválení.

  Hi! Great site! I'm trying to find an email address to contact you on to ask if you would please consider adding a link to my website. I'd really appreciate if you could email me back.Thanks and have a great day!

 35. Komentář čeká na schválení.

  Claudia, contamos con tratamientos reductores corporales con resultados excelentes desde la primer sesión. Llamanos al 0810-122-3388 así una asesora te informa sobre los tratamientos, saludos.

 36. Komentář čeká na schválení.

  Finding this post has answered my prayers

 37. Komentář čeká na schválení.

  This is way more helpful than anything else I’ve looked at.

 38. Komentář čeká na schválení.

  Great article but it didn’t have everything-I didn’t find the kitchen sink!

 39. Komentář čeká na schválení.

  Well I certainly hope they work better than the smart phones, as my phone is really dumb, and does stupid things…A car on the road without a driver, to me is very scarey. On dumb thing could cost the lives of many….God help us!!!

 40. Komentář čeká na schválení.

  Elin skriver:Näjj, KÃ¥sa heter det. Inte skopa! (Mycket viktigt att veta!) Tycker du ska komma förbi Gällivare en sväng när du ändÃ¥ är i farten 🙂 Här har vi redan lite snö!

 41. Komentář čeká na schválení.

  Walaal salaan kadib mar labaad waxaan idin ka codsanaa mar dhexdaasna codsaday sida loo shiilo moosbukeeniga lagu sheiilo sokorta waan dhadhamiyay laakiin waligay ma arag meel lagu sameeyo it’s very delicious.thanks, Nadiya

 42. Komentář čeká na schválení.

  Jag tycker att du verkar ha det helt toppen (bortsett från just flygresorna då:)). Och stroppig har jag inte tänkt i samma mening som dig :)Ha det fint!

 43. Komentář čeká na schválení.

  I’m gone to inform my little brother, that he
  should also pay a visit this website on regular basis
  to get updated from hottest reports.

 44. Komentář čeká na schválení.

  Pleasing to find someone who can think like that

 45. Komentář čeká na schválení.

  Hello I like your blog site. Do you need to visitor post upabout mine at some point? In that case you should inform me via e mail or simply reply to this kind of opinion because My partner and my spouse and i actually subscribed to notifications and will understand should you choose.

 46. Komentář čeká na schválení.

  Articles like this make life so much simpler.

 47. Komentář čeká na schválení.

  What a pleasure to find someone who thinks through the issues

 48. Komentář čeká na schválení.

  Thanks for introducing a little rationality into this debate.

 49. Komentář čeká na schválení.

  Reaper,You are conflating your crazy dark age cult mythologies.There is nothing significant about the year 2012 in any version of the bible. 2012 is the end of the Mayan Longcount calendar. Pre-tribulation rapture is the infantile nonsense that evangelicals cackle about and the two are not related in any way.

 50. Komentář čeká na schválení.

   ( 2012.03.4 04:01 ) : I want to take up a fashion/lifestyle blog. I love photography, but I want to upgrade my digital camera to a more specialist one. I also wanted to start out this blog, so which camera could you recommend me. I have a modest budget, so if you could find something that is not too pricey, I would appreciate this. Thanks a lot!.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *