Vítejte v kartičkovém a písmenkovém světě
Čtecí karty
Nyní si můžete stáhnout vaše materiály.
Nejdříve se přidejte do FB skupiny zdarma. Pravidelně tam komunikujeme a odpovídáme na Vaše otázky. 🙂
Zdravím ve Vás ve Vaší členské sekci. Vše jsme pro Vás zařídili tak, abyste se snadno a hlavně rychle orientovali.
Kdybyste od nás cokoli potřebovali, tak stačí vyplnit formulář nebo nám napsat na podpora@activebrain.cz.
Jsme rádi, že jste tu s námi.
Lída
Milada
Jak připravit čtecí kartičky ke hrám
můžete stáhnout návod, jak si připravit kartičky k hravému čtení. Nebojte se, není to žádná věda 🙂 Přesný návod, na co kartičky tisknout, zda je laminovat nebo ne, jak dané množství archivovat a další rady už na Vás čekají.
Vše si můžete stáhnout v ebooku, který najdete dole, pod tímto textem. Pro názornost jsme v návodech a textech využili také fotografie a odkazy na různé pomůcky, které se Vám ke hrám hodí.
Jukněte a vzhůru do zábavných her ke čtení!
Čtecí karty ke stažení
Vítejte u čtecích kartiček. Připravili jsme pro vás několik setů karet, které s dětmi můžete ve hrách využívat. Slabiky si po stažení můžete připravit podle návodu, který si stáhnete na stránce Jak připravit čtecí kartičky. Najdete tam samozřejmě také informace k archivaci, aby se vám kartičky nepomíchaly. Vzhledem k tomu, že jsme připravili několik stylů písma, je dobré si kartičky stříhat postupně, podle toho, jaké porkoky dítě dělá.
Ke stažení máte tyto styly písma:
- Arial
- Comic sans
- Times New Roman
U každého stylu písma najdete slabiky psané VELKÝM TISKACÍM PÍSMEM, slabiky s Velkým Počátečním Písmenem a slabiky psané malým tiskacím písmem. Je to proto, aby si děti propojily různé tvary a styly písmen, se kterými se v knihách a učebnicích nejčastěji setkávají.
Čtecí karty daného písma jsou očíslované podle obtížnosti, abyste se v nich rychleji zorientovali a mohli je snáze archivovat. Doporučujeme začít stylem písma Ariel, protože je pro dítě vizuálně nejjednodušší a dítě se ho nejsnáze naučí. Další dva styly zařaďte až v další fázi nácviku čtení.
U každého stylu písma také najdete členění obtížnosti.
Zvolte nejdříve Slabiky s obtížností 1 ... začínáme číst a po jejich zvládnutí Slabiky s obtížností 2 ... už jsme pokročili dále.
Slabiky jsou členěny podle obtížnosti záměrně. V procesu učení je zapotřebí postupovat od nejjednoduššího po složitější a to se promítá i do her se čtecími kartičkami. Vždy dbejte na to, aby dítě zažilo pocit úspěchu. Je vědecky prokázané, že mozek přijímá informace ve stavu pohody a vnitřního klidu. Pokud se dostaví pocity ohrožení, neúspěchu, tak učení není efektivní. Hry s kartičkami a činnosti pro zvládnutí čtení jsme dlouhá léta ověřovali na měřících přístrojích, kde se objevuje i míra stresu u dítěte. Vycházíme tak nejen ze svých 26 letých pedagogických zkušeností, ale také z neuroterapií a výzkumů o mozku.
A tak vám přejeme, ať zažíváte společnou pohodu a radost z krůčků k plynulému čtení s porozuměním 🙂
Čtecí karty ke stažení ARIAL
Slabiky s obtížností 1 ... začínáme číst ARIAL
Slabiky s obtížností 2 ... už jsme pokročili dále ARIAL
Čtecí karty ke stažení Times New Roman
Slabiky s obtížností 1 ... začínáme číst Times New Roman
Slabiky s obtížností 2 ... už jsme pokročili dále Times New Roman
Čtecí karty ke stažení Comic Sans
Slabiky s obtížností 1 ... začínáme číst Comic sans
Slabiky s obtížností 2 ... už jsme pokročili dále Comic Sans
Předlohy a videa ke hrám s kartičkami
Na počátku školní docházky se některé děti hůře orientují v pojmech na výšku, na šířku, sloupec, řádek apod. Pro čtení jsou však tyto pojmy důležité. Ve videu si ukážeme, jak je procvičit pomocí časopisů a knih, které najdete ve své knihovně. Následně můžete využít předlohy, které budeme využívat při hrách se čtecími kartičkami.
Po upevnění pojmů z prvního videa se podíváme, jak začít využívat předlohy ke čtecím kartičkám. Děti mají rády hravost a pestrost a proto jsou k prvním hrám s předlohami využity hračky, drobné předměty, přírodniny apod. Při aktivitách, které mají hravou atmosféru, se děti uvolní a uplatní svoji představivost. Toto "zapálení" budou potřebovat i při samotném procvičování slabik.
Od hraček, které si děti mohou ke hrám s předlohami donést, se podíváme na obrázky. Vystřihávání obrázků, jejich čtení a pokládání na předlohy, je další krůček k dobré orientaci. Tyto aktivity jsou pro počátky čtení velice důležité, stojí na nich orientace v pracovních sešitech, učebnicích a čítance.
Ve videu zjistíte, jak podpořit u dětí orientaci na šablonách a návazně ve slabikáři a pracovních sešitech. Ukážeme vám, jak pomocí jednoduchých fíglů, dopřejete dítěti rychlé zvládnutí čtení. Někdy stačí opravdu málo, aby dítě udělalo velký krok vpřed.
Mnoho dětí se při nácviku čtení potýká s tím, že začínají číst vpravo na stránce místo vlevo. Proto se nyní zastavíme u toho, jak pomocí šablon naučit dítě hravým způsobem přechod z řádku na řádek.
Soubory ke stažení:
Je něco v nepořádku? Kontaktujte nás.