Institut praktické pedagogiky je součástí projektu Active Brain

Ach, to krásně voní!

To nádherně voní, mami, cos do toho dala?

 Připomíná mi to cukrovou vatu

Útulno a příjemný pocit nevytvoříme jen tím, že vygruntujeme, umyjeme okna, vytřeme nebo poskládáme skříň.

Takový voňavý domov, to je něco! … A přitom stačí tak málo 🙂 V předvánočním čase se začne linout vůně pečení, možná nějaký ten punč nebo aroma svíčka.

Moje děti mají rády vůně koření. Už když byly malé, tak neustále „vařily“ dobroty,  míchaly nápoje a vše kombinovaly s množstvím koření.

Vánoční koření patří k atmosféře Adventu a přináší potěšení v podobě chutí a vůně. Obvykle  se těšíme z vůní anýzu, skořice, hřebíčku, badyánu či vanilky.  Děti mají oblíbené většinou vůně ovocné -mandarinku, pomeranč nebo vůni citronové kůry při pečení.

Koření svým způsobem může ovlivnit i naší psychiku, emoce a náladu. Vůně navozují pocit klidu, pohody a bezpečí. Doporučují se také při relaxaci a hříčkách na uvolnění. Více se o využití aroma olejů můžete dočít i v ebooku Jak na relaxace u dětí.

Jak a čím může našemu zdraví prospět vánoční koření?

  • skořice pomáhá při nachlazení, prohřívá, má antibakteriální účinky
  • vanilka zbavuje úzkosti a nervozity, uklidňuje
  • anýz pomáhá při trávení, nadýmání a bolestech břicha
  • hřebíček uvolňuje svalové napětí, má antibakteriální účinky
  • zázvor pomáhá při angíně, rýmě a nachlazení, prohřívá organismus

Věřím, že si s dětmi koření užijete a zkusíte si udělat čichové pexeso. Vysypte koření na mističky a jen podle čichu se snažte poznat koření.

17-cichove-pexeso-l

Provoňte své dny a když Vás něco bude trápit, tak to zkuste „hodit za hlavu“ nebo nám zavolejte či napište. Rádi Vám poradíme, co s tím. Na e-mailu poradna@activebrain.cz Vám rádi odpovíme.

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Milada Smutná
Umím nadchnout dítě k tomu, aby hledalo své dobré stránky a pouštělo se i do věcí, kterých se obává. Vedu děti a jejich rodiče k radosti ze vzdělávání. Vytvořím cestičku pro každé dítě tak, aby se rychle posunulo vpřed. Mojí srdeční záležitostí je grafomotorika a psaní a vše kolem. Připravila jsem pro vás projekt Abeceda prvňáka, on-line kurz Hravé psaní a mnoho dalších materiálů k radosti z učení.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů