Institut praktické pedagogiky je součástí projektu Active Brain

Jak vůně ovlivňují paměť?

Jak vůně ovlivňují paměť?

Jak to v našem mozku funguje?

Dnes se v našem adventním kalendáři podíváme na vůně. Ty provázejí i období vánoc a svátků.

Stačí jedna drobnost k tomu, abyste rozvíjeli svůj mozek.  Pojďme se spolu podívat na to, jak nás ovlivňují vůně a jak nám mohou pomoci v procesu učení – zapamatování.

Náš čich je jediným smyslem, který vysílá informace přímo do mozku. Výzkumníci objevili, že některé vůně zvyšují schopnost učení, tvořivosti a myšlení. Jiné vůně zvyšují pozornost a učení.

A jak to zjistili?

Výzkumní pracovníci testovali dobrovolníky při pokusech s naší pamětí. Jedna polovina viděla páry obrázků na monitoru a zároveň ji nechali vdechovat růžovou esenci, druhá polovina pak měla to samé činit v dobře větrané místnosti bez jakékoli vůně. Všichni zúčastnění spali v laboratoři, polovina opět při vdechování esence, druhá část bez jakýchkoli pachů.

Ke kladnému výsledku bylo nutné s esencí i spát, aby výsledek byl pozitivní. Tito lidé měli největší úspěšnost.

Ti kteří jen měli aroma k učení bez esence při spánku nemělo to na jejich paměť žádný vliv.

Druhý den se všichni dobrovolníci účastnili testů, během nichž měli rozpoznávat obrázky na monitoru a jejich správné umístění. Vynikající skóre dosáhly osoby, které se učily rozložení  při vdechování esence a které také při vdechování aroma usínali.

Vůně ovlivňuje náš hipocampus. To je  část mozku, která je zodpovědná za emoce a paměťové procesy. Když je stimulována vůní během učení i spánku, pak se kapacita paměti zvýší.

Vyzkoušela jsem to opakovaně a je to příjemné. Měla jsem pocit otevřené hlavy. A výsledky – měřené je nemám, ale učení mi šlo od „hlavy“ dobře 🙂

8-navonte-si-polstarek-m

V dalších článcích se vůněmi budeme zaobírat podrobněji, dozvíte se více. Třeba to, jakou vůni vybrat 🙂

Chcete-li mozek dítěte rozvíjet už nyní a dát mu tak možnost rozvíjet jeho kapacitu, tak se podívejte na tento materiál nebo se můžete ptát přímo nás či využít workshopů, které pořádáme.

Víme, jak na to, tak se neváhejte s námi spojit: poradna@activebrain.cz

Krásný voňavý čas ….

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Milada Smutná
Umím nadchnout dítě k tomu, aby hledalo své dobré stránky a pouštělo se i do věcí, kterých se obává. Vedu děti a jejich rodiče k radosti ze vzdělávání. Vytvořím cestičku pro každé dítě tak, aby se rychle posunulo vpřed. Mojí srdeční záležitostí je grafomotorika a psaní a vše kolem. Připravila jsem pro vás projekt Abeceda prvňáka, on-line kurz Hravé psaní a mnoho dalších materiálů k radosti z učení.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů