Institut praktické pedagogiky je součástí projektu Active Brain

Zvyky a dětské štěstí

Co nám přinášejí vánoční obyčeje?

Zvyk je železná košile, netlačí nás?

 

„Maminko, pojedeme na Štědrý den zase k babičce?“ … Takto se děti ujišťují už od září – října, jen aby si v sobě mohly hýčkat představu daného dne a s ním vše, co se u babičky odehrává. Scénář Štědrého dne bývá rok co rok velice obdobný a tak i letos lze předpokládat, že já udělám salát, dědeček připraví kapra, babička výzdobu …. do toho se bude vařit hrachovka a děti budou stavět hrad z kostek cukru a připravovat betlémek se svíčkami.

Tyto scénáře dětem pomáhají navodit určitý pocit jistoty a vnitřního klidu. Říká se, že zvyk je železná košile a v tomto duchu je to také tak. Pokud však přesně definované aktivity děti vyžadují striktně a okolí se jim snaží vyhovět, tak se v tu chvíli dostáváme do ok železné košile. Snaha o přesné provedení a „splnění“ přání dětí nás tíží a nemáme z adventu a vánočních dnů pohodový pocit. A pokud se rozhodneme, že to letos vše uděláme jinak, tak se může stát, že se děti „zaseknou“ a nálada je také ta tam.

Co s tím?

Pokud nechce být v pasti a zároveň cítíte, že je potřeba udělat změnu, tak začněte drobnostmi. Zapojte děti např. do činnosti, kterou dělal někdo jiný, s důvěrou, že to mohou udělat právě ony. U nás se chystají na večerní stůl mísy s ovocem. Co kdyby je tentokrát nachystaly děti? Nechte je vybrat mísu, ovoce, ořechy, ať to samostatně nadekorují. Vůbec nevadí, že to bude vypadat jinak než vloni. Bude to jejich dílo a místa bude ozdobou večerního stolu.

Myslím, že toto je velmi jednoduchá činnost, které se děti mohou krásně zhostit.

Od dětského „zvyku“ se pojďme podívat na lidové obyčeje, které se v mnoha rodinách ještě udržují. U nás jsou oblíbené lodičky ze skořápek ořechů. Znáte je? … Pokud ne, tak je lze rychle a jednoduše vyrobit. A jak?

Lodičky

Do prázdných skořápek od vlašských ořechů se přilepí nakapaným voskem malá svíčka a ořechová lodička se zapálenou svíčkou se dá do větší nádoby s vodou. Když vydrží dlouho plout a svítit, čeká vás šťastný život.Pokud pluje směrem doprostřed nádoby, vydáte se na nějakou cestu, drží-li se u krajů, budete spokojení doma.

O dalších lidových obyčejích se dočtete na této stránce.

 

19-vanocni-zvyk-l

Vnímejte krásu okamžiku a věnujte se nejen sobě, ale také lidem, které potkáváte kolem sebe.

My jsme tu pro Vás i ve chvílích, kdy potřebujete poradit a nasměrovat výchovu či učení svých dětí. Neváhejte se ozvat, rádi Vám odpovíme na dotaz na e-mailu poradna@activebrain.cz

Krásný čas.

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Milada Smutná
Umím nadchnout dítě k tomu, aby hledalo své dobré stránky a pouštělo se i do věcí, kterých se obává. Vedu děti a jejich rodiče k radosti ze vzdělávání. Vytvořím cestičku pro každé dítě tak, aby se rychle posunulo vpřed. Mojí srdeční záležitostí je grafomotorika a psaní a vše kolem. Připravila jsem pro vás projekt Abeceda prvňáka, on-line kurz Hravé psaní a mnoho dalších materiálů k radosti z učení.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů