Institut praktické pedagogiky je součástí projektu Active Brain

Proč nechat děti vařit?

Ne, to nemůžeš dělat sám! Spálil by ses!

Pust mě k tomu, ukážu ti, jak se to dělá.

 

Proč nechat děti samostatně vařit? Vždyť by se mohly – opařit, říznout, spálit … A neumí – míchat tak, aby se to nepřipálilo, krájet zeleninu na kostičky, dát na každý koláček lžičku marmelády ….

Tak tedy proč?

Dětem dáváte základ do život v běžných činnostech, které jim přináší samostatnost. Zvládnou zcela samostatně připravit večeři, uvařit si jednoduché jídlo, prostřít, po nákupu zvládnout uložit potraviny, kam patří apod. Toto jsou pracovní kompetence, díky kterým si budují sebevědomí, pocit sebehodnoty a určitého pocitu sounáležitosti v rodině. Vybudují si tím své „místo“ a „roli“, která je k radosti dítěte samého i ostatním.

Proč dětem neumožnit pocit úspěchu?

Tyto činnosti vyžadují schopnost plánovat, řadit jednotlivé kroky za sebe tak, aby dosáhly požadovaného výsledku. Vybírat z možností řešení a hlavně se rozhodovat. Vidíte, kolik dovedností tím rozvíjíte a kolik volních vlastností rozvinujete? Takto komplexně rozvíjíte mozek dítěte. A to hovořím jen o přípravě jednoduché večeře.

A dnes Vám nabízím jednoduchý recept, který děti určitě zvládnou.

Vytovřte si postup, schéma, určitý řád činnosti, díky kterému se děti postupně dostanou k výsledku. Školáci si procvičí čtení a porozumění textu. Vyzkouší si vážení surovin a odměřování množství. Procvičí paměť.

Uvařte si datlová povidla 🙂

Suroviny:
200g datlí bez pecek
šťáva z 1 pomeranče, kolem 150ml
2lž cukru
60ml vody

Postup:
Datle, pomerančový džus, cukr a vodu svařímě 5 minut do změknutí. Potom vše promixujeme a svaříme dalších 5 minut, aby se odvařila voda.

Přeji Vám, ať se vše zadaří a následně: Dobrou chuť!

A pokud budete chtít vědět, jak své dítě komplexně rozvíjet, tak se s námi neváhejte spojit 🙂

Třeba na poradna@activebrain.cz

9-datlova-povidla-l

 

Proč jíst datle? Fakta a zajímavosti ….

  • Datle jsou pro své složení výborné pro doplnění energie při fyzických aktivitách, delších výletech a cestách.
  • Datle jsou ideální svačinkou pro duševně pracující a studenty
  • Datle jsou bohatým a významným zdrojem vitamínu A a vitamínů B, draslíku, chlóru, železa a mědi. Jedná se o bohatý a rychlý energetický zdroj pro lidský organismus.
  • Datle jsou odedávna používány jako účinný uspávací prostředek – obsahují totiž nadprůměrně vysoké množství aminokyselin tryptofanu, který se v těle přeměňuje na spánkový hormon melatoninu. Lidoví léčitelé v nomádských zemích doporučují krátce před uložením ke spánku sníst pár sladkých datlí

MŇAM!

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Milada Smutná
Umím nadchnout dítě k tomu, aby hledalo své dobré stránky a pouštělo se i do věcí, kterých se obává. Vedu děti a jejich rodiče k radosti ze vzdělávání. Vytvořím cestičku pro každé dítě tak, aby se rychle posunulo vpřed. Mojí srdeční záležitostí je grafomotorika a psaní a vše kolem. Připravila jsem pro vás projekt Abeceda prvňáka, on-line kurz Hravé psaní a mnoho dalších materiálů k radosti z učení.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů